Remont mostu w Straszynie – zebranie wiejskie

Zebranie w Straszynie - fot. M. Cabaj
Zebranie w Straszynie – fot. M. Cabaj

W środę 12 czerwca 2013 r. w Zespole Szkół w Straszynie miało miejsce zebranie wiejskie, poprowadzone przez sołtysa p. Witolda Płotkę, którego głównymi tematami były pilne i istotne sprawy okolicy. Na zebranie zaproszeni byli p. Wójt Magdalena Kołodziejczak, zastępca p. Andrzej Bożyk oraz przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku p. Jan Domsta i Robert Wiśniewski.

Główne tematy spotkania to:

  1. Remont mostu nad Radunią na ul. Starogardzkiej.
  2. Informacje praktyczne dotyczące odbierania śmieci od 1 lipca 2013 r.
  3. Sprawy bieżące.
  4. Wolne wnioski.

Najistotniejsza była spraw remontu mostu i jej poświęcone zostało najwięcej czasu i uwagi. Przede wszystkim istotny był okres i czas całkowitego wyłączenia z ruchu ww. obiektu co wiąże się z ogromnymi niedogodnościami dla mieszkańców Straszyn i miejscowości położonych za Straszynem w stronę Starogardu. Podane zostały informacje, że od 1 lipca 2013 r. zostanie całkowicie zamknięty most na drodze 222 do najpóźniej 31 sierpnia 2013 r. Na cały czas remontu wyznaczony został objazd oraz przygotowane oznakowanie. Trasa objazdu wynosi 21 km i przebiega w zależności od kierunku Strasyn – węzeł Straszyn OT – węzeł Rusocin – Wojanowo – Jagatowo – Juszkowo – Straszyn. Szacowany czas przejazdu to ok. 20 min na odcinku 21 km.

Szkic objazdu mostu w Straszynie
Szkic objazdu mostu w Straszynie

Dla mieszkańców podane zostały dwie propozycje dotarcia do domów, które mimo niedogodności mogą skrócić czas i odległość objazdu. Ze względów zachowania tych informacji tylko dla mieszkańców celowo nie opisujemy tych propozycji. Pozostały cały ruch samochodowy odbywał się będzie p opisanej drodze objazdu, do czego będą kierowały odpowiednio ustawione znaki.

Kładka przy moście w Straszynie - fot. M. Cabaj
Kładka przy moście w Straszynie – fot. M. Cabaj

Okres całego remontu przewidziany jest na cztery miesiące, lecz poza wspomnianymi wcześniej dwoma miesiącami , podczas których przejazd będzie całkowicie niemożliwy. Dopuszczony na czas remontu będzie ruch pieszy i rowerowy po istniejącej kładce, która biegnie równolegle do mostu. W sytuacjach wyjątkowych skorzystać też mogą z tej kładki służby pogotowia ratunkowego oraz lekkie wozy straży pożarnej.

Niestety jak się okazuje problem barier ochronnych dla pieszych w ciągu komunikacyjnym ul. Starogardzkiej pozostanie nadal nie rozwiązany kompleksowo. Pojawią się w prawdzie barierki, ale będą one tak naprawdę zabezpieczały pojazdy przed wypadnięciem z jezdni niż pieszych poruszających się chodnikiem. Zostaną wydłużone, co jest na plus, lecz nie jest to systemowe zabezpieczenie, które całkowicie na tym odcinku by zabezpieczało przed groźbą wypadku z udziałem poruszających się tamtędy pieszych.

Kolejnym wątkiem był odbiór śmieci i jego organizacja. Istotną rzeczą była uwaga zwrócona na segregację odpadów i jej kontrolę. Każdy z pojazdów wyposażony będzie w dwie kamery, jedną, która będzie rejestrowała miejsce odbioru nieczystości, druga natomiast będzie rejestrowała opróżnianie zbiorników, co pozwoli ocenić czy śmieci zmieszane ulegają segregacji i kto się do tego stosuje. W przypadku wydzielonych nieczystości takich jak papier, plastik czy szkło będą przeprowadzane wyrywkowe kontrole. Ważną informacją na którą też należy zwrócić uwagę i warto przekazać innym (może będzie mniej podrzucanych śmieci) jest fakt, że firma odbierająca nieczystości ma obowiązek zabrać wszystkie śmieci, więc jeżeli zdarzy się tak że przydzielony pojemnik okaże się za mały, będzie można ustawić dodatkowe śmieci np. w worku. Ma to się przyczynić do tego, że mimo iż odbieranie nieczystości (zmieszanych) odbywać się będzie co dwa tygodnie, to nikt z nimi nie zostanie. Gmina za pośrednictwem firmy, która obsługuję wywóz nieczystości ma obowiązek ich odbioru.

Pojemniki na śmieci wraz z workami na segregowane odpady oraz informacje o sposobie segregacji dostarczane będą przed końcem miesiąca czerwca do każdego gospodarstwa domowego indywidualnie, natomiast do wspólnot w uzgodnionym czasie.

Zebranie wiejskie w Straszynie - fot. M. Cabaj
Zebranie wiejskie w Straszynie – fot. M. Cabaj

Kolejnym wątkiem zebrania byłą sprawa komunikacji, padało wiele krytycznych uwag. Pojawiło się pytanie  i wcale nie odosobnione, dlaczego koszt przejazdu dorosłej osoby ze Straszyna do Gdańska mimo odległości 10 km wynosi 4,80 zł mimo że taka sama odległość z Pruszcza Gd. to koszt niemal o połowę niższy. Dlaczego ten sam przewoźnik, na podobnej trasie ma różne ceny, dlaczego PKS ze Starogardu Gdańskiego pobiera na tym samym odcinku również niższą cenę. Poruszana była także sprawa nocnych przejazdów w sezonie letnim do i z Gdańska oraz częstotliwości komunikacji i wyboru przewoźnika.

Komunikowany był problem stopni na ul Jana Pawła II, gdzie problem mają matki z dzieckiem w wózku, ponieważ nie są w stanie przejechać oddanym chodnikiem.

Padła propozycja, aby w części Straszyna kompleksowo wprowadzić skrzyżowania równorzędne, co spowoduje spowolnienie ruchu pojazdów i wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców.

W temacie budowy drogi przy Lidlu, podane zostały informacje, że remont ul .Pocztowej zostaje opóźniony do czasu jej ukończenia, aby zminimalizować niedogodność dla mieszkańców. W jej okolicy planowane jest też nowe centrum rekreacji Straszyna.

Galeria zdjęć z zebrania.

Related posts

2 Thoughts to “Remont mostu w Straszynie – zebranie wiejskie”

  1. […] Remont mostu w Straszynie – zebranie wiejskie – 326 views […]

  2. […] Relacje z Zebrania Wiejskiego z dnia 12 czerwca znajdziecie Państwo  tutaj. […]

Comments are closed.